Hogy összehasonlíthassam a fricceket a sógorokkal, az előző hétvégén Bécsbe utaztam. Najó, igazából ez egy nagyon régen lefixált találkozó volt, de ha már ott jártam, ellátogattam a Hundertwasser-házhoz, illetbe a schönbrunni állatkertbe.
Valamiért azt hittem, hogy a Hundertwasser-ház egy bejárható kiállítás, holott egy lakóház, melyet Jozef Krawina építész és Hundertwasser az 1980-as évek közepén egy "kicsit feldobott" - pontos neve tehát Hundertwasser-Krawina Haus.
Hundertwasser-ház |
Hundertwasser úgy gondolta, hogy minden terület a szabad ég alatt a természeté, melyet az ember épületeivel elvesz tőle - így azt valamilyen formában vissza kell adni neki. Ezért a házban minden olyan vízszintes felületet, melyet eső és hó érhet, növényekkel borítottak. A ház megjelenése az évszakok váltakozásával változik: télen hó borítja, és a növényzet hiányában az épület maga dominál, míg tavasszal és nyáron elborítja a zöld, ősszel pedig a sárgás-vöröses növényzet. Tényleg bámulatos.
Természet és ember |
A bolond művész másik ismert szívfájdalma az volt, hogy az épületek homlokzatán minden lakás egyforma. Hogy egyedivé tegyük őket, szerinte ki kell hajolnunk az ablakokon, és ameddig a kezünk elér, a külső falat valami vidám színre festeni. Erre egyenesen felszólította az embereket. Ebben a házban nem marad titok senki számára, melyik lakás mettől meddig ér, ugyanis azokat más színnel jelölte, a határokat pedig fekete vonalakkal is megerősítette.
Semmi egyhangúság |
A ház belsejében játszószobák, kacskaringós folyosók és gyönyörű mozaikok találhatók, de ezeket csak az ismertetőkönyvekben láthatjuk. A bejárati ajtó melletti táblán a lakók megértésünket kérik, amiért nem tudják a naponta odalátogató százakat beengedni. A ház előtti padokra lepihenve viszont korlátlanul lehet nézelődni, és figyelni szökőkút körül rohangáló gyerekeket.
A homlokzat egy részén pedig sajátos emléket állítottak az eredeti háznak.
Ilyen volt - ilyen lett |
A shönbrunni állatkert hatalmas, napokat el lehetne ott tölteni - egy kisvasútszerű busszal is lehet közlekedni benne. Mi elsősorban az ifjúságra voltunk kiváncsiak: egész Bécs a kis jegesmedvékkel és a pandakölyökkel van kiplakátolva. Sajnos ez utóbbi egy fa tetején horpasztott, az előbbiek pedig már nem is voltak olyan kicsik, mégis mindenkinek ajánlom, hogy látogasson el, mert nagyon megéri.
Zoomobil |
Mivel itt az állatoknak többnyire megfelelő méretű és minőségű életteret biztosítanak, ez gyakran azzal jár, hogy a látogató hoppon marad. De mennyivel érdekesebb egy egészséges farkas, amelyik az árnyékban hűsöl, mint egy depressziósan fel-le sétáló, pici kalitkába gyömöszölt tigris! A hőség miatt viszont sem farkasokat, sem nagymacskákat nem láttunk. A jegesmedvék viszont úgy tűnik, szeretik a hőséget, mert a kánikula ellenére mind mutogatták magukat.
Vizes jeges |
Persze gyakran úszkáltak, sőt, fagyasztott zöldséget falatoztak.
Hűsítő falatok |
A legviccesebb persze mindig az, amikor az állatok valami illetlen dolgot csinálnak. A látogatók nagy örömére az egyik jeges is beleürítkezett a saját fürdőkádjukba. Hihi.
Nagy örömünkre rengeteg pingvin volt, több típus is: király, császár, illetve a képen látható. Ők is igyekeztek a vízben maradni.
Egy sima, egy fordított |
Sok interaktív program is volt: fókasó, láttunk sok etetést, koalaméricskélést, amihez egy fiatal srác mindent elmagyarázott, és mesélt is a koalákról érdekességeket. Az ilyesmi minden állatkertbe elkellene.
Bécs gyönyörű város, és tele látnivalóval - egy élet is kevés lenne végigjárni.